Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Clock USB SPDIF player ili dac

Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
vrbbra View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vrbbra Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Clock USB SPDIF player ili dac
    Objavljeno: 26.srpanj.2021 u 11:03
Ako u sustavu imamo DAC koji ulaz USB (asihroni) i SPDIF i pogonimo ga RPI4 koji ima gore tipa hifiberry spdif izlaz. Kad RPI4 usb izlaz ide na USB ulaz dac-a kontrolu dolaza podataka kontrolira DAC, što se događa kod SPDIF-a. Hifiberry ima dva clock-a dali je kod SPDIF-a bitan clock player-a ili ulaz SPDIF na DAC-u.

Editirao vrbbra - 26.srpanj.2021 u 11:04
Na vrh
kela View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.srpanj.2021 u 20:08
Kod spdif-a receiver rekonstruira sample i pokusava se syncati sa senderom tj. clockom koji mu salje podatke.
Na vrh
vrbbra View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vrbbra Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.srpanj.2021 u 20:48
Hvala kolega. Kratko i jasno. Znaci kod spdif je bitna jedna i druga strana a kod usb dac strana

Editirao vrbbra - 26.srpanj.2021 u 20:52
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.srpanj.2021 u 22:59
kod S/PDIF-a sender šalje i clock uz audio zapis, a DAC-u je zadatak da taj clock signal rekonstruira u što kvalitetniji tj. ravnomjerniji clock, obzirom da mora korisiti isti clock kao i sender strana kako bi prijenos uopće funkcionirao. inače što se tiče RPi S/PDIF kartica, one clock ujedno šalju i prema samom RPi preko sabirničkog sučelja. također treba uzeti u obzir i da RPi ne hendla dobro USB komunikaciju radi limita vlastite unutarnje arhitekture, on je doista inferioran PC-ima kao USB streamer, i korištenje S/PDIF HAT kartice je zapravo nužnost ako se RPi koristi za hifi. Hifiberry je ispravno prepoznao da jedan clock ne može pokriti jednako kvalitetno sampling frekvencije koje se oslanjaju na onaj drugi takt, i stavio je zato oba
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
vrbbra View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vrbbra Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2021 u 08:33
Hvala Zed na konstruktivnom odgovoru. Po tebi
je pc sa usb suceljem bolji od rpi4 sucelja sa recimo Volumio ili Moode software-om. Onda alo rpi4 nije dovoljno mocan onda nema smisla kupiti usb bridge i te igracke na bazi rpi4 ako se koristi usb izlaz, vec je bolje kupiti vrhunski dac sa dobrim usb ulazom

Editirao vrbbra - 27.srpanj.2021 u 08:34
Na vrh
demo995 View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj demo995 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2021 u 09:22
Zašto ne koristiš spdif (coax)?
Nisam skužio priču...ali ja što god sam probao od digitalije, u većini slučajeva je najbolje radilo preko coaxa.
Složiš rpi/digi pro ili neku drugu karticu, ja imam pi2aes i to radi vrhunski.
Osim ako dac nema spdif ulaz.
Rpi/pi2aes->diy dual AD1865 nos dac->Lenco L78->yamaha c2x->yamaha b2 vfet->diy sb acoustics satori 4 way semi-active with hypex dsp amp.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2021 u 10:51
Originalno postano od strane člana: vrbbra vrbbra napisao:

Hvala Zed na konstruktivnom odgovoru. Po tebi
je pc sa usb suceljem bolji od rpi4 sucelja sa recimo Volumio ili Moode software-om. Onda alo rpi4 nije dovoljno mocan onda nema smisla kupiti usb bridge i te igracke na bazi rpi4 ako se koristi usb izlaz, vec je bolje kupiti vrhunski dac sa dobrim usb ulazom

RPi + S/PDIF HAT kartica, rezultat u konačnici dosta ovisi o tome kakva je kartica gore, i kakvo napajanje ga pogoni. ja koristim Digi+ Pro i RPi koje je oboje modificirao Gašo, jer sama Digi+ Pro u stock formatu nije dotjerana do kraja, ali je dobra platforma. prednost RPi je što je dovoljno mali i jednostavan (i otvoren pogonjenju s kvalitetnim napajanjem) da takva kombinacija s Volumiom vjerujem nadsvira bilo koji PC preko USB - uz uvažavanje da ulaz u DAC tu može napraviti razliku - npr. ako DAC ima odličan USB ulaz, a loš S/PDIF (npr. bez kvalitetnog sklopovlja/čipovlja koje će kvalitetno umiriti ulazni clock signal), na takvom DAC-u lako moguće mogu biti drugačiji odnosi. kolega Demo pak upotrebljava u stock varijanti kvalitetniju i skuplju S/PDIF karticu

u konačnici se vjerujem treba poigrati, isprobati nekoliko varijanti i naći najbolju za vlastiti sustav
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2021 u 11:01
veliki, veliki problem PC + USB priče jest što će svaki PC 'svirati' drugačije, ovisno o količini noisea koje gurne preko USB sučelja u DAC, te o kvaliteti (ravnomjernosti) same USB komunikacije ttog stroja - pri čemu skuplje i jače ne garantira i bolje za hifi (upitno je da li postoji uopće i korelacija cijene i kvalitete rezultata, osim u smislu da stroj ne bude zagušen s premalo memorije spram OS kojim je upogonjen). pa se svodi na isprobavanje i traženje PC 'koji zvuči dobro'. dodatni problem kod USB je i što žica igra bitnu ulogu, pa se još mora potrošiti i na kvalitetno ožičenje - dok kod S/PDIF kvalitetno ožičenje možeš složiti i za jeftine pare, kod USB to nije slučaj, ili ga barem ne znam
Na vrh
vrbbra View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vrbbra Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2021 u 14:20
Hvala svima na kostruktivnim odgovorima. Postavio sam to pitanje zbog par razloga koje cu detaljno pojasniti.

Znaci imam RPI4 koji iznad ima pločicu koja filtrira napajanje i ta pločica sluzi za napjanje RPI4 i gore SPDIF toslink plocice. Znaci izmedu HAT spdif/toslink pločice i RPI4 je još jedna odovjena pločica koja sluzi za napjanje.  Clock-ovi na HAT su CCHD957 i to dva komada jedan 44.1 drugi 48. NA RPI4 imam moode audio i preko mconnect-a kontroliram TIDAL.

Kod mene doma kad spojim usb izlaz od PC-a (vrhunski laptop 12000 kn) na moj DAC (usb ulaz) TIDAL radi dobro. Kad spojim USB izlaz od RPI4 na USB ulaz od mog daca-a radi bolje nego PC. A kad spojim toslink izlaz sa HAT pločice na moj dac koji ima toslink ulaz to radi još bolje. Moj dac ima samo USB ulaz i toslink. Znaci izvor je TIDAL. DAC nema MQA.

Dosao kod prijatelja uzeo taj RPI4 sa HAT plocicom i u njegovom sustavu ima vrhunski dac( nema MQA odvojeno napajanje cijena cca 1500 Eura) koji moze raditi solid state i preko lampe spojimo njegov laptop na usb ulaz on pusta TIDAL, a ja istovremeno preko RPI4 ali SPDIF izlaz pustam istu pjesmu i prebacujemo daljnskim na DAC-u USB ulaz SPDIF ulaz i gotovo da nema razlike bas pravi trenutni AB test. Mozda su malo visoki vise zaobljeni preko SPDIF-a ali da nije AB test nema sanse da bi to netko cuo. Poslije spojim HAT pločicu preko toslink izlaza na toslink ulaz od DAC-a i to je bilo drasticno lošije dok je kod mene doma obrnuto. Isto smo probali da spojimo RPI4 usb izlaz na usb ulaz od DAC radi kao i PC nema razlike.

Moj zakljucak je da je kod mene usb ulaz vjerojatno losiji nego toslink, a kod njega su vjerojatno SPDIF i USB ulaz odlični a toslink se nisu trudili napraviti dobar jer ih ima cak 4 komada vjerujem da su predvidjeli da se na to spajaju TV, play station i takve igračke.

I da DAC preko lampe radi vauuuuu

Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2021 u 14:59
trenutni A/B test? to je ono kad šaltneš simo-tamo, pa očekuješ da će se čuti instant razlika u zvuku, ako sam dobro shvatio?
nema takve razlike, nijedan od ulaza neče napraviti razliku u tonalnom balansu

ali bi se zato negdje moglo pojaviti šmek više smetnji, negdje je timing besprijekorniji, negdje je sve skupa jednostavno malo direktnije i prirodnije zvučeče...a za takve impresije se sigurno ne šalta simo-tamo, i očekuje da se sve čuje momentalno,,,takva 'testiranja' su besmislena

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
elektronske cijevi, gdje kup...